THE TRUTH ABOUT ENERGY EFFICIENT REFRIGERATORS

February 19th, 2018

Almost every house in Australia has a refrigerator of some description; it and the air con are the two household appliances that use the most power. Washing machines, clothes dryers and dishwashers also consume lots of electricity, but fortunately, they don’t run all the time.

Most people have an older model fridge or freezer that they have had for a while or purchased without considering their efficiency
Energy efficient appliances have been around for a few years and it is the general rule that a higher star rating on a refrigerator the more efficient they are, but also the more expensive they are. Buying a refrigerator or any other low efficiency appliance can significantly increase your power consumption and therefore your monthly power bill.

How efficient is a Fridge and What Does it Cost?
With an electricity price of $0.33/kWh

A One Star

  • 266 litre fridge for 1 to 3 people costs about $1,250
  • It will use 362kwh each year
  • So it costs $119.46 per year and $1,194.60 over 10 years
  • Total cost over 10 years plus power equals $2,493.60
  • Per litre $9.36

A Two Star

  • 403 liter fridge or 2 to 4 people costs about $1,699
  • It will use 505kWh each year
  • So it costs $166.17 per year and $1,66.17 over ten years
  • Total cost over ten years plus power equals $3,365.50
  • Per liter $8.35

A Three Star

  • 517liter fridge for 3 to 4 people costs about $1,149
  • It will use 461kWh each year
  • So it costs $152.13 per year and $1,521.30 over ten years
  • Total cost for ten years plus power equals $2670.30
  • Per liter $5.16

A Four Star

  • 442liter fridge costs about $1,249
  • It will use 334kWh each year
  • So it costs $110.22 per year and $1,102.22 over ten years
  • Total cost for ten years plus power equals $2,531
  • Per liter $5.32

A Five Star

  • 460L fridge costs $1,749
  • It will use 260kWh each year
  • So it costs $85.80 per year and $859 over ten years
  • Total cost for ten years plus power equals $2,607
  • Per liter$5,567

As can be seen the higher the star rating the cheaper the fridge is to operate and the larger capacity fridges cost more, but the price per liter reduces. Whether you chose a two star fridge that costs about $1000 more to run than the five star models is a matter of each person’s personal circumstances and preference. With wages averaging about $35 an hour it is roughly a week’s wage. The difference in the cost of owning and running a small one star fridge or opting for a larger 4 or 5 star model

Subscribe Now